Hadröá zászlószentelés Szegváron
A mai napon jelent meg a „Szegvári képek, szegvári emlékek” Facebook csoportban egy fotó a Szegvári Falumúzeum archívumából. A kép hátoldalára a „zászlószentelés 1920-30” felirat volt kézzel írva.
Facebook csoportunk aktív tagjainak köszönhetően gyorsan sikerült megfejteni, hogy a fotó a templom kertjében készült. (Ezúton is köszönöm Szarvas Ferencnek és Varga Józsefnek.)
Mayer Péternek köszönhetően pedig pontosan megállapítható, hogy a fotó 1924. szeptember 14-én készült, s a Szentesi Hírlap újság 1924. szeptember 16-i lapszámában pedig egy részletes összefoglaló olvasható az ünnepségről. Ezt az összefoglalót az alábbiakban változtatás nélkül közreadjuk, érdemes elolvasni.
A „Szegvári képek, szegvári emlékek” múltidéző Facebook csoportban minden nap értékes és kivételes tartalom jelenik meg. (Politikai tartalmat, választási füzetet, silány képeket és videókat a jövőben sem fogunk közölni.) Ezek mellett a 10.300 tagot számoló csoport legnagyobb értéke az aktív tagjainak közreműködése, hiszen a mai napon ezt a 100 évvel ezelőtt készült fotó „történetét” sikerült megfejtenünk. Ezúton is köszönöm tagjaink hűségét és segítségét!
Hadröá zászlószentelés Szegváron
Szentesi Hírlap 1924. szeptember 16.
A hadirokkantak, özvegyek és árvák nemzeti szövetségének szegvári fiókja vasárnap fényes zászlószentelési ünnepséget rendezett. A zászlószentelési ünnepséggel kapcsolatosan szentelték fel Szegvár község piacterén felállított hősök szobrát: egy márványkőből faragott, életnagyságú, térdeplő hőst ábrázoló katonát.
Szokatlan nagyarányú ünnepség volt ez Szegváron. A 7200 lelket számláló falunap apraja-nagyja reggeltől estig s jórésze másnap reggelig talpon volt. Együtt gyászolta mindenki a falu elesett hőseit, együtt tisztelte a falu apraja-nagyja a megjelent rokkantakat és özvegyeket, együtt ünnepelte a fővárosból, városunkból és a szomszédos községekből az ünnepségre leérkezett vendégeket.
Már a kora reggeli órákban ezekre menő tömeg gyülekezett a piactéren. Várták a vidékről érkezett vendégeket és küldöttségeket. Ott volt a szentesi hadirokkantak csoportja Nagy Ernő ügyvezető igazgatóval az élén, ott volt a Szentesi Kisgazda Szövetség küldöttsége Jószai Bálint szövetségi elnök vezetésével, ott voltak az Iparos Ifjak, ott volt Szentes város közönsége képviseletében dr. Lakos István h. polgármester és Gyulavári Géza városi tanácsnok. Képviseltette magát a népjóléti minisztérium is dr. Basch Ernő miniszteri tanácsossal és megjelent dr. Nagy Sándor Csongrádvármegye alispánja is, dr. Szőke Sándor a tiszántuli járás főszolgabirája és még sokan környékbeli községek és városokból.
Reggel 9 órakor ünnepi istentisztelet volt a gróf Károlyi László által építtetett diszes róm. kath. templomban. Megható szép szavakkal ecsetelte a szegvári plébános, a rokkantak sorsát és a templomi orgona hangjával együtt sirt fel az ünneplő közönség és áhitatos kegyelettel imádkozott az elhunytak lelkéért.
Az istentisztelet után a felszentelt sátor alatt és a küldöttségek által vitt zászlók alatt vonult a tömeg a piactéri szoborhoz. A szegvári tanitók és tanitónőkből alakított dalárda a Hiszekegy imájával nyitotta meg az ünnepséget. Utána egy rokkant katona alkalmi szavalata bilincselte le a hallgatóságot, majd Orosz János községi főjegyző tartotta meg az ünnepi beszédet és átadta a szobrot a község gondozásába Hegyi József Szegvár község birájának. Az egyszerű kékbelis gazdálkodó igen értelmes és tartalmas beszédben vette át a falu őrizetébe a hősök szobrát és egyben az Isten szabad ege alatt köszöntötte a megjelent vidéki vendégeket. A szobor talapzatánál olvasták fel József kir. herceg üdvözlő levelét, aki – miként levelében irja – csak azért nem vehetett részt Szegvár község nagyszabásu ünnepségén, mert a tegnapi napon külföldre kellett utaznia.
Hatvani Pál elemi iskolai igazgató az iskolás növendékek nevében koszoruzta meg a szobrot, majd a küldöttségek helyezték el koszoruikat a szobor talapzatán.
Fél egy óra tájt ért véget a piactéren tartott emez ünnepség s innen a rokkantak egyleti helyiségébe vonult a tömeg, ahol diszközgyülést tartottak. Halál János rokkant egyleti elnök nyitotta meg az ünnepséget, majd dr. Vild József plébános és Nagy Ernő igazgató magas szárnyalásu ünnepi beszédet tartottak és a diszközgyülés keretein belül a zászlószögek beverésére került sor, melynek végeztével 300 teritékes bankett volt, amelyen a megjelent küldöttségek tagjai és a község előkelőségei vettek részt.
Este ünnepi előadás volt, melyet mükedvelők rendeztek igen szép erkölcsi és anyagi sikerrel.
Szegvár község még sokáig fog beszélni a zászlószentelési ünnepségről, mert ilyen szépen sikerült ünnepséget Szegvár község talán még sohasem rendezett.