Mi fán terem? A klímaváltozás!
SZENTES VÁROS GONDOZÁSI KÖZPONTJA
6600 Szentes, Horváth Mihály u. 10. Tel.: 63/312-352 Fax: 63/316-991
E-mail: gondozasikozpont@gmail.com
Pályázati kód: KEHOP-1.2.1-18-2018-00154
Mi fán terem? A klímaváltozás!
- Helyszín: 6600 Szentes, Dózsa Gy utca 86/a.
- Az interaktív előadás és foglalkozás időpontja: 2021. augusztus 24.
- A foglalkozás időtartama: 50 perc+kézműves foglalkozás időtartama
- Eszközigény: projektor, vetítő felület/vászon
- Létszám: 24 fő
- Célcsoport: idősödő és idős személyek, akik a térségben laknak, élnek
Az előadás kulcsszavai: klíma, fenntarthatóság, környezetvédelem, ökológia, biodiverzitás, fenntartható energiagazdálkodás
Az előadó köszöntötte a résztvevőket, majd felvázolta a tematika szerinti témákat, melyeket rugalmasan kezelnek a jelenlévők érdeklődésének és elvárásainak megfelelően.
A rendelkezésre álló időkeretet is meghatározták.
Power point bemutató következett, melyen a legfontosabb összefüggések kerültek elmondásra, mintegy felvezetve a konstruktív gondolkodást, véleménynyilvánítást.
Felmerült, hogy régen sokkal egyszerűbb volt minden, a háztartásokban keletkezett hulladék, szemét újrahasznosításra került. Például a kukoricaszárat fűtésre használták, a húsokat sózással, füstöléssel tartósították. A zöldségeket savanyították. Mindennek meg volt a maga körforgása és haszna, a megszerzett tapasztalat és tudás átöröklődött, így a fiatalok és gyermekek is belenőttek.
Takarításkor csak szódaport és ecetet használtak, festéshez meszet, ami fertőtlenített is, a fal aljához kormot használtak. Boltba csak akkor jártak, amikor só vagy petróleum kellett.
Azóta sokat változott a világ, az iparosodás és a műanyagok elterjedésével egyre több lett a szemét és hulladék. Van e különbség a két fogalom között? Erről vitát indítottak, hogy mindenki elmondja a véleményét.
Az egyéni felelősség kérdésköre is terítékre került, amikor is számos gondolatot osztottak meg a jelenlévők.
Önök mit tesznek annak érdekében, hogy csökkenjen a környezeti terhelés?
A következők hangzottak el:
- nem vásárolok műanyag palackos ásványvizet, hanem kulacsba csapvizet teszek
- gyűjtöm az esővizet locsoláshoz
- mindig készítek bevásárló listát, hogy elkerüljem a túlvásárlást, melyre nem biztos, hogy szükségem van
- kertes házban lakom, van kicsi kertem és aprójószágok, így mindig van a kamrában friss zöldség és tojás, melyről tudom, hogy vegyszer és tápmentes
- amit csak lehet, elteszek télire, így télen sem lesz üres a kamra, tele van lekvárral, szörppel, aszalt gyümölccsel, szárított zöldséggel, gyógynövényekkel teának, az unokáim is nagyon szeretik, mert teljesen más az íze, mint a boltinak
- sok növényt, virágot ültetek, hogy jobb legyen a levegő és a páratartalom
- a száraz zsemlét ledarálom prézlinek és újrahasznosítom
- megtervezem, hogy egész héten mit főzök és ahhoz vásárolok a helyi piacon alapanyagokat
A válaszokat értelmezve, a témavezető megköszönte, hogy ilyen aktívak voltak, majd befejezésképpen 2 példát említett arra az összefogásra, amely a környezetünket óvja:
- A Tisza folyó sajnos nagyon szennyezett, főleg sok pet palack folyik lefelé, sokszor torlaszokat képezve. Erre reagált több civil szervezet, így tutajokat építve versenyt szerveznek, hogy ki tud több palackot összegyűjteni, mely évente több tonnányi mennyiséget ad.
- Dunaföldváron egy fiatal környezetvédelmi csoport aktivistái hulladékokból készítenek szobrokat a közterületekre, melyek által már számos díjat zsebeltek be, sőt komoly vállalatok is felkérték már Őket, szoborkészítésre (Heinecken)
A jelenlévők kitöltötték a kérdőíveket, majd a legidősebb résztvevő átvehette a virágpor ajándéktasakot.
Nagyon hasznosnak találták a témát, és kérték, hogy más alkalommal is szervezésre kerüljön.
Szentes, 2021.augusztus 24 Szabó Péter